Input:

Chvalte, chvalte a ještě jednou chvalte

7.9.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

701
Chvalte, chvalte a ještě jednou chvalte

Jiří Pokorný

Spokojenost či naopak silná frustrace v soukromých vztazích má jasnou a přímou vazbu na štěstí i v dalších oblastech. Naučte se udržet emoční pohodu, která posílí sebehodnotu obou partnerů.

Psychohygiena v partnerském vztahu

V tomto on-line kurzu už jsme se práci s vlastní psychikou věnovali v mnoha různých podobách a samozřejmě jsme se při tom také několikrát dotkli partnerských vztahů. Sedmou lekci proto budeme plně a výhradně věnovat psychohygieně v této důležité oblasti lidského života. Vždyť těžko najdeme jinou, tak zásadní sféru lidského prožívání – spokojenost či naopak silná frustrace v soukromých intimních vztazích má jasnou a přímou vazbu na štěstí i v dalších oblastech.

Jak udržet emoční pohodu, která posílí sebehodnotu obou partnerů (a působí tak vlastně jako ta nejlepší psychohygiena)? Naše rady budeme směřovat k již probíhajícímu vztahu, který už má za sebou první mileneckou periodu (maximálně jeden rok), v níž vztah funguje tzv. sám (tj. jsme zamilovaní a hormony obou partnerů vyrábějí pocity přitažlivosti a štěstí). Ale co až toto období skončí?

Pět tipů na psychohygienu ve vztahu

1. Dostatečné a uvěřitelné verbální oceňování

Jedním z tmelů každého vztahu je dostatek nahlas vyřčeného uznání tomu druhému. Posilujeme tím partnerský vztah, zvyšujeme sebevědomí svému protějšku a navíc vytváříme i příjemnou vnitřní pohodu sami sobě. Jak se asi cítí náš partner, když neustále slyší jen kritiku nebo dokonce nadávky?

Proto chvalte, chvalte a ještě jednou chvalte – nic to nestojí a tolik to dokáže!

Fenoménu dostatečného partnerského uznání se věnovalo mnoho psychologických i sociologických studií a nejčastěji došly k tomuto výsledku: nejlepší poměr uznání a kritiky v partnerském vztahu je 5:1. A teď kontrolní otázka pro vás: opravdu v reálu svého partnera či partnerku 5x více chválíte, než kritizujete? Pokud ne, hned začněte – je to ta nejlepší psychohygiena pro vás i váš vztah. Aby byla pochvala uvěřitelná, měla by následovat brzy po činu hodném chvály, podpořena adekvátní neverbální komunikací bez ironie, podmínek, nespojená současně i s výčitkou atd.

Napište si teď alespoň pět vlastností, kterých si na svém partnerovi/partnerce ceníte a v příštích dnech mu je řekněte.

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

2. Záchytná postava je váš partner/partnerka

Kdo to vlastně je záchytná postava? To je jednoduše řečeno člověk, na kterého si okamžitě a nejdříve pomyslíte ve chvíli velkého emocionálního vypětí. Tedy v okamžiku, kdy prožíváte velké štěstí, vám je zároveň líto, že s vámi není právě tato osoba, aby radost mohla sdílet s vámi. Anebo (a to je ještě častější fungování záchytné postavy) když naopak zažíváte velmi nepříjemnou situaci, je vám zle, v mysli okamžitě naskakuje záchytná postava – myslíte na někoho a to vám pomáhá zátěžovou situaci lépe přežít.

A teď kardinální otázka: je tou záchytnou postavou v obou případech váš partner/partnerka? Ve funkčních vztazích, které mají zdravou emoční základnu, to tak funguje. Neměl by na tomto postu figurovat rodič, přítel, kamarádka, šéf, a už vůbec ne milenec či milenka.

Postupně si vybavujte různé silně emotivní momenty a vzpomínejte, či do budoucna vysledujte, kdo je v nich vaše záchytná postava. Pokud to není partner/partnerka, co uděláte proto, aby se jí stal?

3. Nepoužívání jednostranné distribuce